Networking Biznesowy

Networking dla introwertyków

Dodano: 09 09 2011

Nie jestem fanem psychologizacji zachowań ludzkich, ale zauważam osoby które są pracowite i  kompetentne – a  jednak nie potrafią budować sieci kontaktów. Dlaczego?

Zwrócenie w głąb siebie, zachowywanie rezerwy w towarzystwie czy pewien niepokój wywołany kontaktem z nową osobą to cechy charakteryzujące introwertyków. W klasyfikacji psychologicznej Carla G. Junga – wyróżnione są cztery typy osobowości, z czego dwa często komentowane: introwertycy i ekstrawertycy. Te cechy introwertyka są jednak świetnym materiałem do pracy nad sobą – jak zapewnia L. Michelle Tullier w książce „Newtorking. Jak znaleźć sukces zawodowy dzięki tworzeniu sieci kontaktów”.

Networking to nie tylko sprawa dla ekstrawertyków czy innych osobowości… To umiejętność której można się nauczyć. Michelle Tullier wspomina o tym, jak świetnie sobie radzi prowadząc seminaria, konferencje, udziela się w towarzystwie, nawet korzystnie wypada przed kamerą… Następnie stwierdza: nie za bardzo to lubię i nie przychodzi mi to łatwo…

– Za każdym razem jest to walka. Ale nauczyłam się jak być otwarta, kiedy muszę taka być, ponieważ był to element budowania kariery zawodowej – stwierdza autorka.

 

Zatem jak uczyć się networkingu?

Wykorzystaj cechy swojej osobowości. Introwertycy skoncentrowani są na zadaniach, nie na ludziach. Energię życiową czerpią z wewnętrznego skupienia, a nie z zewnątrz. Skupiają się na pracy, nie relacjach.

Spróbuj zatem:

1. Poruszać się małymi kroczkami

Utwórz listę zadań np. kogo potrzebuję lub z kim warto nawiązać kontakt oraz wyznacz cele na dany okres (tydzień, miesiąc, rok). Następnie wypełniaj to odpowiednim tempem działania. Nie polecam umawiać się na wymuszone czy sztuczne spotkania. Z drugiej zaś strony, miej inicjatywę. I cierpliwie oczekuj owoców. Relacji zazwyczaj nie buduje się ad-hoc, natychmiastowo.

2. Nie zakładaj, że się narzucasz – świetna porada w networkingu!

Dlaczego zamartwiasz się, zanim zadzwonisz, podejdziesz do rozmówcy… myśląc nieustannie – pewnie mu przeszkadzam… Opanuj te uczucia. Przychodzisz w dobrym celu, zależy Ci na czymś, chcesz coś zaprezentować. Pamiętaj, że możesz wnieść ciekawe sprawy do życia drugich. Ale poznaj ich!

3. Bądź z innymi jako lider

Pamiętaj, że pełnienie określonej funkcji np. w klubie, stowarzyszeniu, na forum opinii czy w czasie zorganizowanej wycieczki powoduje, że stajesz się liderem w danym zakresie. Opowiadasz za innych. Jesteś z nimi.

Lider- także załatwiając sprawy, łatwiej potrafi zdobyć zaufanie np. – mówi Jan Kowalski, skarbnik klubu beskidzkich wypraw..

4. Szukaj pośredników

Zwyczajnie w życiu i pracy potrzebujesz dostępu do osób i spraw istotnych dla Ciebie. Kto jest na liście Twoich kontaktów? Kogo potrzebujesz? Jak mogą się tam znaleźć inne osoby?

Pytaj znajomych, przestudiuj strukturę instytucji czy branży, dzwoń, sms-uj, przeglądaj mądrze Googla. Najlepszymi pośrednikami są przyjaciele i znajomi. Zadbaj o nich a oni zadbają o Ciebie.

 

Networking to umiejętność. Ćwicz się w niej! Często! Ciesz się sukcesami – nawet małymi – i analizuj porażki. Poza tym zadawaj sobie pytanie: jak dbam o bliskich? Przyjaciół? Znajomych? Partnerów biznesowych?

Czy pamiętam o nich? Co konkretnie robię, aby pielęgnować te relacje?

 

Autor:

Łukasz Zając

Współpracuje z Towarzystwem Biznesowym. Socjolog, zainteresowany public relations. Czas dzieli na rzeczy ważne i twórcze. Lubi Warszawę, Kraków, Berlin i Londyn a mieszka w Szczecinie. Z networkingiem zawodowo związany od 2 lat.

blog comments powered by Disqus