Networking Biznesowy

Kontakty i szukanie pracy

Dodano: 27 07 2012

Porady networkerów: Łukasz Zając i Maciej Gnyszka

Gęsto zapisany kontaktami notes to nie tylko atrybut dziennikarzy, detektywów czy pośredników. Każdy z nas zauważa, że z czasem zwiększa się liczba kontaktów w książce telefonicznej czy znajomych na portalach społecznościowych, coraz bardziej wypełnione jest też pudełko zdobytych wizytówek. Niezależnie od tego jaki zawód wykonujesz – także gdy poszukujesz pracy – żyjesz w określonym środowisku.

Tworzy je rodzina i sąsiedzi, ale też znajomi ze szkoły, pracy, wspólnoty, osoby spotykane w czasie wolnym i w wielu prozaicznych okolicznościach, jak kupno gazety w kiosku czy wizyta u lekarza. Gdy nawiązujemy kontakty, każda z tych osób dołącza do naszej sieci znajomych. Co warto podkreślić, są to bardzo różne osoby, żyjące w zupełnie innych niż Twoje środowiskach. To poważny atut.

Gdy straciłeś pracę lub aktywnie przygotowujesz się do znalezienia nowej warto byś pamiętał o podstawowej zasadzie: nie jesteś sam! Sieć kontaktów, którą posiadasz – mniejsza czy większa – jest szansą, aby szukać i znaleźć pracę z pomocą innych. Warto także ten problem rozwiązywać wspólnie z innymi, gdyż to właśnie przyjaciele i znajomi mogą i zazwyczaj chcą nam pomóc. Wykonują konkretne zawody, bardzo różne, spotykają inne osoby i często jako pierwsi wiedzą o zapotrzebowaniu na pracownika w firmie czy instytucji, o której nawet nie słyszałeś. Dzięki nim docierasz do samych źródeł!

Mówiąc o networkingu, mówimy zazwyczaj o konkretnych ludziach, którzy tworzą sieć naszych kontaktów. Warto zastanowić się, jak oceniamy możliwości i zasięg naszych znajomości…? Jedna z teorii psychologicznych stwierdza, że każdy z nas posiada grupę 150-200 osób, które określamy jako znajomych w takim stopniu, że znamy się, wiemy coś o sobie i – co ważne – możemy zwracać się do siebie o pomoc. Gdy pamiętamy o tej perspektywie i odważymy się z niej skorzystać jest nam o wiele łatwiej znaleźć pracę, gdyż wychodzimy poza tradycyjny krąg – rodziny, najbliższych kolegów i znajomych.

Może się pojawić wątpliwość: czy ja rzeczywiście znam aż 200 osób? Jeśli jednak pomyślimy o kolegach i koleżankach ze szkoły, zajęć pozalekcyjnych, wspólnych wyjazdów, okresu studiów i każdego miejsca pracy spokojnie powinna uzbierać się magiczna liczba: 200.

Networking to jednak coś więcej niż kalkulowanie, ilu mam znajomych. Ważniejsze są tu inne kwestie: jak wygląda jakość moich relacji ze znajomymi i jak korzystam z sieci kontaktów.

Autorzy:

Łukasz Zając

Współpracuje z Towarzystwem Biznesowym. Socjolog, zainteresowany public relations. Czas dzieli na rzeczy ważne i twórcze. Lubi Warszawę, Kraków, Berlin i Londyn a mieszka w Szczecinie. Z networkingiem zawodowo związany od 2,5 lat.

Maciej Gnyszka

Przedsiębiorca, fundraiser, socjolog. Zawodowy poszukiwacz synergii. Wierzy w sferą pozarządową, docenia uczciwy biznes. Założyciel Towarzystw Biznesowych. Współtworzy kluczowe projekty medialne: konserwatywne, oparte na innowacyjnych rozwiązaniach. Wierzy w ogromne złoża kapitału społecznego u Polaków.

Foto: Łukasz Zając

 

blog comments powered by Disqus